23/04/2025 0 Kommentarer
Lydvandringer på Sankt Gertruds Sti
Lydvandringer på Sankt Gertruds Sti
# Nyheder

Lydvandringer på Sankt Gertruds Sti
Mandag 9. juni er der premiere på en audiowalk-trilogi på Sankt Gertruds Sti i Fornæs Pastorat. De tre lydvandringer er skabt med et ønske om at give en oplevelse og dybere forbindelse mellem menneske, natur og historie.
Inden Sankt Gertruds Sti åbnede i juli 2022, havde ildsjælene bag pilgrimsruten allerede fået en ny ide. Der skulle være lydvandring på ruten, og her blev et frø sået. ”Bodil Buonaventzen fik allerede idéen til lydvandringen, imens vi var i gang med at lave Sankt Gertruds Sti i 2022. Vi tog det første skridt, da vi samme år holdt et inspirationsmøde med Mathias Sørensen, der har været instruktør og producer på lydvandringerne. Det var virkelig inspirerende, og vi vidste, at nu var der ingen vej tilbage. Projektet er finansieret af fonde, og den største udfordring har været at få finansieringen på plads. Det har taget næsten to år. Herefter kunne den kreative proces gå i gang,” fortæller Sabina Hvid, der fra start har været med i projektgruppen omkring lydvandringerne.
Hvordan starter man sådan en kunstnerisk proces? Når lydoplevelsen skal være på en pilgrimsrute, så starter man med at gå. ”Lydvandringen finder sted på en pilgrimsrute. Det har været første kardinalpunkt. Vi startede derfor med at gå på Sankt Gertruds Sti, for at mærke landskabet. Lyden skal forholde sig til omgivelserne. Så hvis landskabet åbner sig op, så skal lyden gøre det samme. Visionen er at skabe en oplevelse mellem det enkelte menneske, naturhistorien og kulturhistorien. Skal man vide, hvor man skal hen, så skal man også vide, hvor man kommer fra. Når vi udgiver projektet, og lydvandringen åbner, så har den kunstneriske del af projektet været i gang i et år,” fortæller Mathias Sørensen, der som instruktør og producer har været med i alle de kunstneriske processer, og arbejdet tæt sammen med manuskriptforfatter Janni Schjødt Kold og musiker Andreas Sørensen.
De tre lydvandringer
De mange vandringer og inspirationsmøder er blevet til tre lydvandringer forskellige steder på Sankt Gertruds Sti. Lydvandringerne varer cirka halvanden time hver, og kan opleves i områderne omkring Hemmed Kirke, Fornæs Fyr og Thorsø Høje. ”Lydvandringen omkring Hemmed Kirke hedder I Månens Bane. Her går man langs Gjerrild Banesti, og det skaber en tematik om livsbaner og valg. Fornemmelsen af at stå på et tog, der måske ikke er det rigtige for en, eller et tog, der kører for stærkt. Ved Fornæs Fyr hedder lydvandringen Den Hvide Kyst. Her handler det om frygt og håb. Hvad er det for et lys, der leder en på vej? Man går mod syd, og ser ud på havnen og på vindmølle-byggeriet, derigennem forholder man sig også til fremtiden,” fortæller Mathias Sørensen og forsætter: ”Den Evige Sol hedder lydvandringen ved Thorsø Høje. Hver gravhøj har sit eget lydklip. Her handler det om, hvad man læner sig ind i, når livet er usikkert og uklart. De tre lydvandringer er indtalt af Thure Lindhardt, Sonja Richter og Esben Smed. Det er tre meget dygtige kunstnere, og vi blev alle temmelig rørte, da vi for nylig var ude at teste lydvandringerne.”
Lyt med
De tre lydvandringer på Sankt Gertruds Sti har premiere mandag 9. juni, 2. pinsedag, og alle er hjertelig velkommen. Åbningen starter ved Hemmed Kirke kl. 13.00 med åbningstale ved Borgmester Kasper Bjerregaard og artist talks ved Mathias Sørensen og Jannie Schjødt Kold. Herefter skal vi sammen ud at opleve den ene af de tre lydvandringer, der fører os til kirkeskoven Agathelund, hvor provst Anja Grønne Mathiassen vil holde en tale om pilgrimsvandring, og Susanne Beckman vil afslutte med et musikalsk indslag. Det eneste du skal medbringe, er høretelefoner og en smartphone, så du kan være med på lydvandringen.
”Siden Sankt Gertruds Sti åbnede i 2022, har en af visionerne været, at vi rigtig gerne vil have flere ud i naturen og højne vores forbundethed med naturen, så vi passer bedre på den,” fortæller Sabina Hvid, der sammen med Mathias Sørensen kommer med en invitation til at gå med på lydvandring. ”Vi har lyst til at opfordre alle til at rejse sig og tage med på kulturoplevelse i den smukke djurslandske natur.”
Kommentarer